Társasházi GY.I.K.

Hasznos társasházi információk

Ki tud segíteni a problémás szomszédokkal szemben?

Amennyiben a probléma a többséget vagy a közös tulajdont valamilyen formában érinti, úgy a képviselőnek kell kezdeményeznie az intézkedést. Ennek sikertelensége esetén a tulajdonosok a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást kérhetnek.

Hogyan lehet közös képviselőt váltani?

Amennyiben a Társasház a közös képviselő leváltásának feltételeiről az SZMSZ nem rendelkezett, úgy a törvény szerint a vonatkozó határidők betartásával érvényesen összehívott és megtartott közgyűlés bármikor felmentheti, leválthatja.

Mi szükséges a közgyűlés összehívásához?

A napirend és az ok megjelölésével, a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonosok írásban kezdeményezhetik a közgyűlés összehívását.

Egy évben hányszor lehet közgyűlést tartani?

Tetszés szerint, de legalább egyszer szükséges, legkésőbb május 31-ig.

A közgyűlésen hozott döntések, hol és milyen formában kerülnek rögzítésre?

Közgyűlésről kötelező jegyzőkönyvet készíteni, melyben a meghozott döntések határozat formájában kerülnek rögzítésre. A közgyűléseken született határozatokat, a Közgyűlési Határozatok Könyvében is vezetni kell.

Mit lehet tenni a közös költséget nem fizetőkkel szemben?

Fontos, hogy a közös képviselő rendszeresen vezesse a társasház pénzügyeit, könyvelését, hogy naprakész információkkal rendelkezzen a lakók fizetési kötelezettségeiről. A pénzügyi nyilvántartásból tehát egyértelműen kiderül, hogy az egyes lakóknak milyen pénzügyi kötelezettségei vannak. Amennyiben 2-3 hónapnál több tartozása halmozódik fel egy lakónak, úgy szükséges informálni őt a hátralékról és megkérni a tartozás mielőbbi rendezésére. Ha a felhívás nem jár sikerrel, akkor a közös képviselő fizetési felszólítást küld a lakónak, mely tartalmazza a díjhátralék pontos összegét, a társasház számlaszámát és a befizetés határidejét. Amennyiben a fizetési felszólításra nem reagál a tulajdonos, akkor fizetési meghagyás kezdeményezhető. Végső esetben pedig végrehajtásra is sor kerülhet. A Társasházi törvény szerint akár jelzálog bejegyzése is és kérvényezhető.

Mi a szerepe a számvizsgálónak?

A számvizsgáló legfőbb dolga a kontroll, a közös képviselő munkájának, illetve a Társasház pénzügyeinek ellenőrzése. Egyéb tevékenységeit/hatáskörét a társasházi törvény és az SZMSZ-ben leírtak határozzák meg.

Mit tartalmaz a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ)?

A házirenden kívül, a Szervezeti és Működési Szabályzat részletesen leírja a közgyűlés, a közös képviselő és a Számvizsgáló Bizottság feladatait, kötelezettségeit, valamint a jogait. Az SZMSZ-t a társasház egyéni igényeihez érdemes igazítani, a társasházakra vonatkozó törvények betartásával.

Van lehetőség módosítani az SZMSZ-ben foglaltakat?

Igen, a közgyűlés felhatalmazásával, ami legalább 50%+1 szavazat kell, hogy legyen.

Ki rendezi a számlát, a nem fizető lakók helyett?

A költségeket ilyenkor a közös vagyonból- pénzeszköz állományból- kell fedezni, megelőlegezni, ameddig az adós ki nem egyenlíti a tartozását. Ugyanis a társasházakra az úgynevezett sortartásos kezesség szabályai érvényesek.

Milyen esetben kötelező számvizsgálót felkérni?

Abban az esetben, ha 25 lakásnál több található egy társasházban.

Mit lehet a házirendbe foglalni?

Közös lakrészek, területek és helyiségek használatának részletes szabályait, a lakásokban zajjal járó munkák és más tevékenységek időtartamát. Igény szerint a Házirendben rögzíthetők az állattartás, a takarítás vagy akár a kertkarbantartás szabályai.

Mikor határozatképes egy közgyűlés?

Akkor, ha a lakók összes tulajdoni hányadának több mint a fele jelen van. A határozatképtelen közgyűlés napirendi pontjait a megismételt közgyűlés tárgyalhatja, mely már nem veszi figyelembe a résztvevők tulajdoni hányadát, ezért nem számít hányan vesznek részt, a közgyűlés határozatképes lesz.

Mi határozza meg a szavazati arányokat?

A szavazati arányokról a Társasházi törvény rendelkezik. A szavazás alapja a tulajdoni hányad, ha az SZMSZ nem állapít meg más egységet, pl. albetét mérete. Dönthet a közgyűlés úgy is az SZMSZ-ben, hogy az egy albetétet képviselő egyik tulajdonos szavazata a másik tulajdonostárs szavazatával azonos szavazatot jelent

Kiknek van joguk szavazni a közgyűlésen?

A lakások tulajdonosainak és az írásban meghatalmazott személyeknek.

Írásban történt szavazás esetén, mikor eredményes a szavazás?

Az eredmény megállapításának részletes szabályairól az SZMSZ rendelkezik. Minden más esetben eredménytelen, ha a leadott írásbeli szavazatok aránya nem éri el az összes tulajdoni hányad több mint felét.

Nem ért egyet a közgyűlésen hozott döntéssel. Mit tehet?

A törvényben meghatározott illeték megfizetése után, a határozat meghozatalától számított 60 napon belül kérhető a bíróságtól, a vitatott határozat érvénytelenségének megállapítása.

Kötelező a felújítási alap létrehozása?

Nem kötelező, viszont nem várt, nagyobb értékű felújítás esetére célszerű ilyen alapot létrehozni.

Kinek kell fizetni az előző tulajdonos által felhalmozott közös költséget?

Társasházi lakás vásárlása esetén szükséges kérni nullás igazolást, aminek lényege, hogy a társasházi közös képviselő igazolja. hogy nem áll fent az Eladó tartozása. Egyéb esetben, ha van tartozás akkor azt az új tulajdonosnak kell megfizetnie. Árverezésnél amennyiben az értékesítés összegéből a társasház nem nyer kielégítést, az új tulajdonos kötelezettségében a tartozás törlődik.

A társasházat érintő munkálatoknál, mekkora összeghatárig dönthet önállóan a közös képviselő?

Az összeghatár mértékéről az SZMSZ rendelkezik. Azonban az elfogadott éves gazdálkodási tervben nem szereplő, rendes gazdálkodás körét meghaladó felújításokról és azok összegéről csak 4/5-ös szavazattöbbség dönthet!

A társasházakban történő munkálatoknál, milyen összeghatárnál kötelező árajánlatokat bekérni?

Az árajánlatok bekérésének feltételeit, szintén az SZMSZ szabályozza.

Kiknek van hozzáférési joga a Társasház bankszámláihoz?

Közös képviselő a megválasztásával együtt nyeri el ezt a jogot, továbbá mindazon személyek, akiket az SZMSZ vagy vonatkozó közgyűlési döntés meghatároz.

Mit jelen az, hogy rendkívüli egyszeri (cél)befizetés?

Abban az esetben, amikor egy Társasház a nem várt nagy összegű kiadások megfinanszírozására nem rendelkezik kellő fedezettel, akkor a közgyűlés a közös költségen felül, rendkívüli egyszeri (vagy többrészletre bontott) célbefizetést rendelhet el meghatározott közös tulajdonú épületrész javításra/felújításra/cserére vagy egyéb közös tulajdont érintő kiadásr.

 

Scroll Up

Új weboldal készül!

A Palota-Holding Zrt. és a Répszolg Nonprofit Kft. egyesítése tette szükségessé az új weboldal kialakítását, ahol az eddigi összes hasznos információ elérhető lesz majd.

Munkatársaink már intenzíven dolgoznak az eddigi honlapok tartalmainak átdolgozásán, a struktúra kialakításán a Nektonik webdesign tervezőivel. Az új weboldal elérhetősége nem változik, de kinézetben és funkcionalitásában frissül a könnyebb kezelhetőség érdekében.